Otváracie hodiny

Po-Štv: 8:00-12:00 12:30-17:00
Piatok: 8:00-12:00 12:30-14:30

Nezaradené

Koronavírus Covid-19

Novoobjavený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje infekčné ochorenie Covid-19. Prvýkrát sa objavil v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan no teraz sa šíri sa celým svetom.

Koronavírus – príznaky a priebeh ochorenia 

Príznaky sa môže prejaviť u každého inak. Najčastejšími sú však horúčka, suchý kašeľ, ťažké dýchanie

Štúdia dokazuje: UVC žiarič likviduje SARS-CoV-2 vírus

Štúdia vykonaná fakultnou nemocnicou Tübingen v Nemecku potvrdzuje, že vírus SARS-CoV-2, pôvodcu COVID pandémie, je možné zneškodniť ultrafialovým žiarením. Zariadenie slúžiace na dezinfekciu použitím UV žiarenia sa nazýva aj germicídny žiarič. Štúdia je jedinečná v tom, že nebola testovaná s len podobnými vírusmi, ale so skutočným patogénom.

Vírus SARS-CoV-2 – Ako dlho prežije na povrchoch objektov?

Vírus nie sú schopný prežiť sám. Potrebuje hostiteľa, aby reprodukoval svoj genetický materiál a produkoval nové vírusy. Ako dlho môžu vírusy prežiť bez hostiteľskej bunky, závisí od mnohých faktorov. Podstatný vplyv na to má predovšetkým teplota okolia, vlhkosť vzduchu, UV žiarenie, zloženie materiálu a vlastnosti povrchu. Aj keď množstvo vírusov časom klesá za všetkých experimentálnych podmienok, štúdie tiež ukazujú, že materiály zostávajú infekčné veľmi odlišnú dobu.

UVC žiarenie nie je vhodné ako COVID-19 liečba

UVC žiarenie môže zabíjať baktérie a vírusy, ale nie je vhodné na liečenie Covid-19. Intenzívne vystavovanie slnku alebo umelému UV žiareniu nepomôže v boji proti existujúcemu ochoreniu. Prirodzeným zdrojom UVC žiarenia je slnko. Zemskou atmosférou je úplne odfiltrované, takže zemský povrch nedosiahne. Na dezinfekciu sa používa umelo generované UVC žiarenie s dostatočne vysokou dávkou. Dezinfekčný účinok slnečného žiarenia na Zemi nie je dokázaný.

Title