Vírus prežije na rôznych povrchoch rôzne dlho. Tím výskumníkov Fraunhofer inštitútu to skúmal za pomoci priebežných PCR testov. 

Vírus nie sú schopný prežiť sám. Potrebuje hostiteľa, aby reprodukoval svoj genetický materiál a produkoval nové vírusy. Ako dlho môžu vírusy prežiť bez hostiteľskej bunky, závisí od mnohých faktorov. Podstatný vplyv na to má predovšetkým teplota okolia, vlhkosť vzduchu, UV žiarenie, zloženie materiálu a vlastnosti povrchu. Aj keď množstvo vírusov časom klesá za všetkých experimentálnych podmienok, štúdie tiež ukazujú, že materiály zostávajú infekčné veľmi odlišnú dobu. 

Zatiaľ čo vírusy prežili až 72 hodín na plaste a až 48 hodín na nehrdzavejúcej oceli, vírusy nebolo možné zistiť na lepenke po 24 hodinách a na medi po štyroch hodinách. 

Cieľom výskumného projektu vo Fraunhofer inštitúte pre výrobnú technológiu a výskum aplikovaných materiálov (IFAM) je znížiť riziko infekcie kontaktom s každodennými materiálmi. 

Laboratórne práce s vírusmi prebiehajú s obzvlášť prísnymi bezpečnostnými  predpismi. Na PCR testy sa používajú modelové vírusy, ktoré sú porovnateľné. Svojou štruktúrou, stabilitou v životnom prostredí a možnosťou dezinfekcie, ale nie sú pre človeka patogénne.

Zdroj: Štúdia Aerosol and Surface Stability of SARS-CoV-2 as Compared with SARS-CoV-1, N. van Doremalen, et al (2020)

Na dezinfekciu prostredia a likvidáciu vírusov vo vzduchu odporúčame sterilizátor vzduchu, germicídny žiarič s prevádzkou možnou aj za prítomnosti ľudí, STERILLIGHT Air!

Znečistený vzduch je nasávaný do sterilizátora vzduchu a pomocou ultrafialového žiarenia UV-C je vírus zlikvidovaný. Vytvára zdravé prostredie na vašom pracovisku alebo v domácnosti a chráni tak pred možnou nákazou.