Novoobjavený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje infekčné ochorenie Covid-19. Prvýkrát sa objavil v decembri 2019 v čínskom meste Wu-chan no teraz sa šíri sa celým svetom.

Koronavírus – príznaky a priebeh ochorenia 

Príznaky sa môže prejaviť u každého inak. Najčastejšími sú však horúčka, suchý kašeľ, ťažké dýchanie a únava. Ďalšie a menej časté príznaky sa môžu objaviť ako nádcha, bolesť hrdla, hlavy, svalov či kĺbov, strata chuti alebo čuchu, hnačka, zápal spojiviek, nevoľnosť, zvracanie, zimnica, závrat, kožná vyrážka alebo zmena farby prstov. 

Medzi príznaky závažného priebehu ochorenia patria lapanie po dychu, strata chuti do jedla, zmätok, pretrvávajúca bolesť alebo tlak na hrudníku a vysoká teplota nad 38°C.

Infikovať ľudí okolo seba môžeme už pred prejavom prvých príznakov. Tie sa zvyčajne prejavia až po štvrtom dni nakazenia. 

Priebeh choroby záleží aj od nášho imunitného systému. Môže byť veľmi mierny, bezpríznakový, ale aj závažný a v niektorých prípadoch dokonca spôsobiť úmrtie nakazenej osoby.

Kto je vystavený riziku nakazenia?

Všetci. Ochorenie Covid-19 sa šíri hlavne v uzavretých priestoroch preplnených ľuďmi. U niektorých, napríklad u detí, zvyknú byť príznaky miernejšie, u iných zas existuje riziko vzniku závažného priebehu ochorenia. 

Ľudia vo veku 60 a viac rokov a ľudia so sprievodnými ochoreniami, ako je obezita, vysoký krvný tlak, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenia, chronické ochorenia dýchacích ciest alebo oslabený imunitný systém majú väčšiu pravdepodobnosť závažnejšieho priebeh ochorenia. 

Chráňme seba i ostatných

Ochorenie sa prenáša najmä kvapôčkami pri kýchaní, kašlaní, reči alebo priamym kontaktom. Znamená to, že by sme medzi sebou mali dodržiavať odstupy aspoň meter, aby sme znížili riziko nákazy.

Taktiež sa odporúča:

 • pravidelne umývať ruky s mydlom a horúcou vodou
 • používať dezinfekčné gély
 • nosiť rúška
 • častejšie vetrať
 • nepoužívať zdieľané uteráky
 • podporiť svoj imunitný systém
 • dbať na čistotu kľučiek, mobilov, stolov a iných dotykových plôch

Ďalšie zaujímavosti:

 • Kúpaním nepredídete nákaze, nakoľko teplota vášho tela ostáva nezmenená.
 • Vírus dokáže prežiť na oblečení alebo pokožke človeka aj v studenom počasí.
 • Nákaze predídete hlavne správnou pravidelnou hygienou a prevenciou.
 • Mimo tela hostiteľa dokáže prežiť niekoľko hodín, maximálne dní.

Naše odporúčanie

Germicídne žiariče, príp. sterilizátory vzduchu dezinfikujú vzduch v miestnosti, likvidujú baktérie a chránia pred rozširovaním. Predstavujú jednoduchú a dostupnú metódu ochrany voči vírusom. Metóda je napr. v zdravotníctve využívaná už desaťročia, jej spoľahlivú účinnosť dokazuje prax a štúdie vykonané poprednými vedeckými inštitútmi. O jednej sa dočítate aj v našom článku Štúdia dokazuje: UVC žiarič likviduje SARS-CoV-2 vírus!

V našej ponuke nájdete 3 typy sterilizátorov vzduchu, teda nepriamych germicídnych žiaričov v spojení s ventilátorom:

STERILLIGHT Air 15W – vhodný do miestností do 25m²

STERILLIGHT Air 30W – vhodný do miestností do 50m²

STERILLIGHT Air 60W – vhodný do miestností do 100m²

Germicidny ziaric sterilizator vzduchu Sterillight Air G1
Konferenčná miestnosť